Büyü Listesi

 

Accio:Çağırma Büyüsüdür.Harry bunu ilk olarak 4.filmde 3 büyücü turnavasının 1.görevinde süpürgesini çağırmak için kullandı.(Accio Ateşoku.)

Absorpe Protegrus:En büyük ve en güçlü kalkan büyüsüdür. Öğrenimi aylar hatta yıllar alabilir. Uygulanışı ise çok tehlikelidir. Eğer yapan büyücünün gücü yetmezse bu yüzden ölebilir. Çok nadir kişiler yapabilir. En iyi Dumbledore uygular. Voldemort`un Dumbledore`den korkma sebebidir.

Aguamenti: Asadan su çıkarma büyüsüdür.(6.filmde Harry Potter hortkuluk olan Slytherin'in madalyonu almaya gittikleri mağarada Dumbeldore'un su istemesi üzerin uygular fakat işe yaramaz)

Alohomora: Kilit açma büyüsüdür.(1. filmde Hermione Filch'ten kaçarken bunu Fluffy'nin kapısına uygular ve 1. filmde Ron bunu bir kapıya uygular ama işe yaramaz ayrıca 5.filmde Harry bunu Umbridge'in kapısına uygular Ayrıca 5. kitapta Şifacı bunu Lockhart'ın kapısına uygular.Birde 3. filmde sirius'u kutarmak için kullanılmıştır . Ayrıca 7.kitapta Hermonie bunu Regulus Artculus Black(R.A.B)'nin odasının kapısına uygular. )

Aparecium: Görünmez Mürekkebi görünür hale getiren büyüdür.

Avada Kedavra: Kişiyi öldüren affedilmez Lanet. Ölüm Yiyenlerin Favori Lanetidir. Bundan sağ çıkan tek kişi Harry Potter'dır. ( İlk olarak 1. filmde Hagrid Harry'e anne babasının nasıl öldüğünü anlatırken duyulur. Sözcüklerin ilk duyulduğu yer 4. filmde Lord Voldemort bir Muggle'ı öldürürken duyulur. Ayrıca 4. bölümde Alastor Moody sınıfa Affedilmez Lanetleri sınıfa öğretirken bunu bir böceğe uygular. Ayrıca 4. bölümde Peter Pettigrew Cedric Diggory'yi bu lanetle öldürür. Ve yine 4. flimde Lord Voldemort bunu Harry'e uygulamaya çalışır fakat Harry Expelliarmus büyüsü ile kurtulur. Ayrıca 5. Filmde Bellatrix Lestrange Sirius'u bu lanetle öldürür. Kitapta ise Bellatrix Lestrange'ın attığı Expelliarmus Lanetinin kalbine isabet etmesi sonucu ölmüştür. Ayrıca 6. filmde Severus Snape Albus Dumedore'u bu lanetle öldürür. Ve 7. kitapta Lord Voldemort bunu Hogwarts Muggle eğitim hocası Charity Burbage'a uygulamıştır. Ayrıca 7. kitapta Lord Voldemort bunu Alastor Moody'e uygulamıştır. Ve 7. kitapta Antonin Dolohov bunu Remus Lupin'e uygulamıştır. Ayrıca 7. kitapta Lord Voldemort bu Laneti Harry'e uygulamıştır ama Harry'nin içinde Lord Voldemort'un 7. Hortkuluğu saklı olduğu için ölmemiştir yanlızca içindeki 7. ve son Hortkuluk yok olmuştur. Ve 7. kitapta Hedwig bu Lanetle ölür. Ayrıca 7. kitapta bu Lanetle Colin Creevey ölmüştür. Ve yine 7. kitapta Lord Voldemort ve Harry 'nin asaları bağlanır ama Mürver asa aslında Harry'e ait olduğu için Lord Voldemort'un laneti geri teper ve Lord Voldemort ölür. )

Avis:Asadan kuşlar çıkmasını sağlayan büyüdür.

Avifors : Karga sürüsü yaratan büyüdür.

Aklapakla : Pis bir bölgeyi temizlemeye yarayan büyüdür. (5. kitapta James Potter Snape'e uygulamıştır. Filmde ise böyle bir şey yoktur. Ayrıca 5. kitapta Nymphadora Tonks Hedwig'in kafesine uygular.)

Apulosayoni: Mürekkep, parşömen ve tüy kalemi büyüler. Kişinin söyledikleri kendiliğinden parşömene yazılır.

Antonin Dolohov'un Büyüsü:Sadece Harry Potter Ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında sesi kısık olan Antonin Dolohov tarafından yapıldığından büyünün gerçek adı bilinmemektedir.Bu büyüde asa ir tür kesme işareti yapar ve mor bir alev huzmesi çıkar.İç organlarda büyük hasara neden olurken dışta bir şey görünmez.( 5.kitapta Antonin Dolohov Hermione Jean Granger'a bu büyüyü uygular.)

Aqua Erecto:Sıcak Su püskürtme büyüsü. ( 7. kitapta Gregory Goyle bunu Harry'e uygulamıştır )

Arania Exumai:Dev Örümcekleri Bayıltan Büyü (2. kitapta Tom Marvolo Riddle Aragog'a uygularken ıskalamıştır ayrıca yine 2. kitapta Harry bunu bir dev örümceğe uygulamıştır )

Aresto Momentum:Zamanı yavaşlatan büyü. (Albus Dumbledore 3. bölümde Quidditch maçında Harry Ruh Emicilerin saldırısına uğrayıp süpürgesinden düşünce ona bu büyüyü uygular böylece Harry daha az zarar görmüştür)

Anapneo:Boğazına bir şey kaçan birini kurtarma büyüsü. ( Horace Slughorn bunu 6. kitapta Marcus Belby'ye uygulamıştır )

Ascendio:Kişiyi yükseğe sıçratan büyü. ( Harry bunu 3 büyücü turnuvasının 2. görevinde sudan çıkmak için kullanmıştır)

Alarte Ascendare:Yılanları yükseğe sıçratan büyü. ( Gilderoy Lockhart bunu 2. filmde düello kulübünde bir yılana uygulamıştır. )


Barotectioneld: Güçlü bir savunma büyüsüdür

Bubbles: Asanın ucundan baloncuklar çıkartır

Bombarda:Bir patlamaya neden olan büyüdür.(Hermione bu büyüyü 3. bölümde Sirius Black'i kurtarmak için kullandı.)

Bombarda Maxima:Güçlü bir patlamaya sebep olan büyüdür.( 5.filmde Harry Dumbledore'un Ordusu toplantısındayken Dolores Umbridge bu büyüyü ihtiyaç odasına kullanmıştır. )

Boxposio:Güçlü bir patlama yapıp yara verebilir

Brackium Emendo: Kişinin Kolunu düzeltir ama çok dikkat gerektirir. Eğer konsantre olmadan yapılırsa kişinin kemikleri tamamen yok olabilir.(Gilderoy Lockhart bunu Harry'ye Süpürgeden düştüğü zaman yapar ve Harry'nin kemikleri erir.)


Cistem Aperio: Bir kutuyu , sandığı vb. açmak için kullanılır (2. bölümde Tom Marvolo Riddle Hagrid'in sandığını açmak için kullanmıştır)

Colloportus: Odayı mühürleyen büyü. (Alohomora ile açılamaz)

Corpus Medicor: Lanet yaraları da dahil bütün yaraları iyileştirir.

Crucio:İşkence Laneti (4.bölümde Deli göz Moody bunu bir örümceğe yapar. Ayrıca Lord Voldemort bunu 4. filmde Harry'e yapar. 5. filmde Harry Lord Voldemort'un bunu Sirius'a yaptığını sanır ama gerçekte yapmaz 5.bölümde Harry Bellatrix Lestrange'a yapar ve ayrıca Tonks ailesi Lovegood'lar ve Hermione bu lanete maruz kalmıştır. Ayrıca Neville'in ailesi bu lanetle delirmiştir.)

Carpe Portus:Asanın hedef aldığı yere ışınlanma (Bir bakımdan asayla cisimlenmek.)

Carpe Rectacrum Cansız varlıkları çekmeye yarayan büyüdür.

Conjunctivitis:Bu göze hedef alındığında görüşü bozar.Ejderha ve devlerde göze hedef alındığında canavarları malup edebilir.Aynı zamanda dev örümceklerinde karın boşluğundan vurulması neticesinde örümceği bayıltır.

Confringo:Cisimleri patlatmak için yapılan güçlü bir büyüdür (Hermonie bunu 7. kitapta Nagini'ye uygulamaya çalışmış fakat büyü yerden sekip Harry'nin asasına gelmiştir Harry`nin asasını kırmıştır Ayrıca Harry bunu 7. kitapta Sirius'un motorsikletinin sepetine uygulamıştır. )

Confundus: Bir tür şaşırtma büyüsü. ( 6. filmde Hermione bunu Cormac McLaggen'a uygulamıştır. )

Cave İnmicium: Bir tür koruma büyüsü, anladığımız kadarı ile büyücüleri bölgeden uzaklaştırmakta kullanılır.( Hermoine Granger 7. kitapta bunu kamp alanına uygular.)


Çözül:Sersemletme büyüsünden kurtaran büyü. İngilizce olarak söylenişi "Ennervate"dir. (4.kitapta Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore bunu Barty Crouch Jr'a ve Viktor Krum'a uygulamıştır.4.kitapta Amos Diggory Bartemius Crouch'un ev cini Winky ye uygulamıştır)


Dawod :Nişan alınan yere kılıç gibi keser.

Deletrius: Asadan büyü silme büyüsü.

Depulso: Eşyaları itme büyüsü.

Diffindo: Herhangi bir eşyada yarık oluşturarak yırtılıp açılmasına sebep olan büyü.

Distrain: Kişiyi bayıltır ve uyanınca başında büyük bir acı oluşur 10dk boyunca sürer.

Dissendium: Kambur Cadı Heykelindeki gizli kapıyı açan büyü.


Elen Wanva:Büyü yapılan kişiyi Zamana hapseder.Çok güçlü bir büyüdür.Güçsüz büyücüler tarafından dikkatsizce yapılırsa büyü ölüme neden olur.

Engorgio:Herhangi bir şeyi normal boyutunun iki katına çıkarır. (4.film de Profesör Moody ilk dersinde lanetleri göstermek için bir örümceğe bu büyüyü uygulamıştır.)

Ennervate:Sersemletme büyüsünden kurtaran büyü.(Türkçesi "Çözül"dür)

Evanesco:Buharlaştırıp yok etme büyüsü.(5. kitapta Bill Weasley parşömenlere uygulamıştır ve Snape Harry'nin iksirine uygulamıştır )

Everte Statum:Düşmana havada taklalar attıran büyü. ( Draco bunu 2. filmde Düello Kulübünde Harry'e uygulamıştır )

Exhilaro:Neşelendirme büyüsü

Expecto Patronum:Ruh Emicilere karşı kalkan yaratır. Bu sayede Ruh Emici mutluluklarınızla değil kalkanınızla beslenir. Harry bunu 3. bölümde Profesör Lupin'den öğrenir.Tüm büyücülerin Patronusu başka bir hayvana dönüşür. Harry'ninki Çatalboynuzlu geyik, Hermione'ninki su samuru, Ron'unki köpek, Luna'nınki Tavşan, Cho'nunki Kuğu, Ginny'ninki At, Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore'unki Anka Kuşu, Aberforth Dumbledore'unki Keçi, Severus Snape'inki Gümüş Maral'dır. ,Arthur Weasley'inki gelincik,Kingsley Shacklebolt'unki de vaşaktır.( 5. filmde Harry bunu Dudley'i ve kendini kurtarmak için kullanır ve ayrıca Dumbledore'un ordusuna öğretir )

Expelliarmus:Rakibini silahsız bırakan büyü.Ayrıca gelen büyüyü savuşturur. Ancak büyü kalbe isabet ederse lanetlenen kişi ölür. ( 2. filmde Düello Kulübünde Severus Snape Gilderoy Lockhart'a 2.kitapta Harry Potter Draco Malfoy'a ve 2.kitapta Harry Potter Gilderoy Lockhart'a 3.bölümde Remus Lupin Bağıran Baraka'da Harry Potter'a, Severus Snape Sirius Black'e ve Harry Potter Severus Snape'e. Ayrıca Harry Potter Şamarcı Söğüt'ün önünde Peter Pettigrew'a uygulamıştır.4.filmde Cedric labirentte bunu Viktor Krum'a uygulamıştır ve Harry Potter 4. bölümde Voldemort'un Avada Kedavra Laneti'nden bu Lanetle kurtulmuştur. Ayrıca 5. kitapta Sirius Bellatrix Lestrange'ın yaptığı Expelliarmus lanetinin kalbine isabet etmesi sonucu ölmüştür. Filmde ise Avada Kedavra lanetinin çarpması sonucu öldüğü söylenir .Ayrıca 7. kitapta Harry bu büyüyü Stanley Shunpike'a uygulamıştır. Ve ayrıca 7. kitapta Molly Weasley Bellatrix Lestrange'ı bu lanetle öldürür. Ve 7. Kitapta Harry`nin bu büyüsü sayesinde Voldemort ölür. )

Extinguish: Ateş söndürme büyüsü.

Episkey: Kırılan bir kemiği onarmaya yarayan büyüdür. ( 6. filmde Luna Lovegood Bunu Harry'nin burnunu onarmak için uygulamıştır. Kitapta ise bunu Nymphadora Tonks yapmıştır. )

Expulso:Önüne çıkan her şeyi patlatma büyüsü

Ebublio:Karşısındaki yaratığa su baloncukları gönderip yok eden büyü.

Evapsie:Kişileri bir yerden başka bir yere götürür.


Ferula:Sargı bezi büyüsü (3. kitapta Remus Lupin Ron'un bacağını bu büyüyle sarar.)

Finite İncantatem:Bir büyünün ya da lanetin etkisinden kaldıran büyü.(2.Kitapta Hermonie bunu serseri Budger'a uygulamıştır.Aynı zamanda 5.Kitapta Remus Lupin bu büyüyü Neville Longbottom'a uygulamıştır.6.Filmde Luna Lovegood bunu Harry'e uygulamıştır.)

Fidelius: Gizleme büyüsü.gerçekten inanılmazdır bir kişi evin yerini bilir o kişi sır tutucudur eğer o kişi sırrı açıklamazsa kimse gizlenen şeyin orada olduğunu bilemez.(Lily Potter ve James Potter Voldemort'dan gizlenmek için bu büyüyü uygulamışlardır 6.kitapta Bill evinin sır tutucusudur)

Flagrante:Eşyaların veya cisimlerin üzerine yerleştirilerek onlara uğursuz ve can yakıcı bir alev etkisi verir.(7. kitapta Bellatrixlerin kasasında Geminio büyüsü ile birlikte uygulanmıştır)

Flipendo: Bu büyü büyülü nesneleri ve büyülü yaratıkları devirmede, ayrıca özel olarak işaretli nesneleri hareket ettirmede kullanılıyor

Furnunculus: Uğursuzluk Laneti(4.kitapta Harry bunu Draco'ya uygulamıştır ama büyü Crabbe'ye isabet etmiştir)


Geminio: Çoğaltma büyüsü

Glacius: Asanızın Ucundan buzlar atarak düşmana doğrudan saldırmaya yarar.


Herbivicus: Bitkileri Bir insandan bile daha fazla büyütme büyüsü.

Hover: Çeşitli cisimleri havada hareketlendirip uçurur.

Homenum Revelio: Ses dinlemeye yarayan büyüdür. (Bu büyüyü 7. kitapta Harry Potter 'Bir Numaralı Sakıncalıyı' bulmak için bir ölüm yiyen kullanmıştır. Aynı zamanda Hermione 7. Kitapta bu büyü ile Grimmauld Meydanı'nda Sirius'un evini kontrol etmiştir.)

Harmonia Nectere Passus: Kaybolan dolapları çalıştırmaya yarayan büyüdür. ( 6. filmde Draco Malfoy bunu Hogwarts ve Burgin & Burkes arasındaki kaybolan dolabı test etmek için yapmıştır. )


İmpedimenta: Engelleme büyüsü ( 5.kitapta Madam Hooch bunu Harry ve George'a uygular Ayrıca 7. Kitapta Harry bunu bir Ölüm Yiyen'e uygular.)

İmperio: Kişinin kontrolünü ele geçirmeyi sağlar.

İmpervius: Herhangi bir şeyin suyu savmasına yarayan büyü.(3. kitapta Hermione yağmurlu Quidditch maçında Harry'nin gözlüğüne uygular)

İncarcerous: Kalın ipler yaratarak birisini bağlamayı veya boğmayı sağlayan büyü (5. bölümde Dolores Umbridge Karanlık Ormanda bir At-Adama uygular.)

İncendio: Ateş çıkartan büyü.

İncendio Duo: İncendio'dan 2 kat daha etkili yakma büyüsüdür.

İmpera İvansca:Hayvanları ortadan ikiye ayırıp yakan lanet.(Sadece yılanları ortadan ikiye ayırıp yakan lanet ise Vipera İvanescadır)


Kelpi Protektum: Kelpi canavarının sakinleştirilmesi için kullanılır.

Locaste:Su lanetidir.Su toprakla karşılaşırsa daha da güçlenir.


Lacarnum İnflamarae: Eşyaları Yakan Büyü.(Hermione Severus Snape'in Harry Potter'i Quidditch maçında süpürgeden düşürmek istediğini zannettiğinde kullanır ama o kişi Profesör Quirrell'dır)

Legilimency: Kişinin zihnini yönlendirme ve çarpıtma büyüsüdür. Komutu, "Legilimens!"tir.

Locomotor Mortis: Bacakları kilitleyen büyü. (Hermione bunu 1. kitapta Quidditch maçında Snape tekrar Harry'i büyülemeye kalkışırsa diye Ron'a öğretmiştir)

Lumos : Aydınlatma büyüsü.

Lumos Maxima:Yüksek bir ışık çakmasını sağlayan büyü.

Lumos Solem:Güneş ışığı kadar parlak bir ışık yayar.(1.bölümde Hermione bunu Ron'u kurtarmak için kullanmıştır.)

Levicorpus: Düşmanı görünmez bir iple havaya asar.( 4.kitapta Ölüm Yiyenler bunu kamp alanında Muggle'lara uygularlar. 5. filmde Luna Lovegood bu büyüyü esrar dairesinde bir ölüm yiyene yapmıştır.)(Snape'in icadıdır ve bunu babası Snape'e uygulamıştır.Ayrıca Harry 6. kitapta bunu Melez Prens'in kitabından öğrenir ve yanlışlıkla Ron'a uygular.)

Liberacorpus:Levicorpus büyüsünün bir panzehiridir büyünün etkisini kaldırır. ( Melez Prens'in icadıdır Harry bunu 6. kitapta Ron'a yanlışlıkla uyguladığı Levicorpus Lanetinin etkisini kaldırmak için uygulamıştır.Ve Harry bunu Lestrange'lerin kasasındayken kendisine uygular.)

Locomotor:Söylenen cismi veya cisimleri hareket ettirmeye yarar. (Örneğin Locomotor sandık) (5. kitapta Nymphadora Tonks Harry'nim sandığını aşağı indirmek için kullanmıştır. Ve 5.kitapta Filius Flitwick bununla Sybill Trelawney'nin sandıklarını taşır.)

Legilimens: Zihni kontrol eden büyüdür (Türkçesi Zihnefendet'dir) (5. bölümde Snape bununla Harry'nin aklına girer.)


Mobiliarbus: Ağaçları yerden yükselten büyü. (Hermione bu büyüyü 3. kitapta Üç Süpürge'de bir noel ağacına uygulamıştır)

Mobilicorpus: Birisinin vücudunu yerden yükselten büyü. (3. kitapta Sirius Black, Snape'in baygın bedenini bu büyüyle Bağıran Barakadan çıkarmıştır)

Morsmordre: Karanlık işaret oluşturmaya yarayan büyü. (4.Kitapta Br.Crouch'un oğlu bunu Quidditch Dünya Kupasında uygulamıştır.)

Muffliato: Yakınlardaki birinin konuşulanları duymaması için kulakta bir uğultu başlatır ( Melez Prens'in icadıdır )

Magicus Extremos: Büyüleri güçlendiren büyü.

Melofors:Karşısındaki yaratığın kafasına balkabağı koyar.

Meteolojinx Recanto: Bulunulan ortamın hava olaylarını değiştiren bir büyü. (7. kitapta Mr.Weasley çok özlü iksir içmiş olan Ron'a bu büyüyü önermiştir.)


Nox: Lumos'un etkisindeki ışığı söndürür.

Nox Maxima: Lumos Maxima'yı söndürür.

Nox Solem: Lumos Solem'i söndürür.


Obliviate: Yapıldığında kişinin hafızasını silen büyü. ( 2. filmde Gilderoy Lockhart Ron'un kırık asasıyla yaptığı için büyü geri teper )

Oculus Reparo: Tamir etme büyüsü.( 1. filmde Hermione bu büyüyü Harry'nin gözlüğüne uygular. Ayrıca 2. filmde Hermione Diagon yolunda bu büyüyü yine Harry'nin gözlüğüne uygular )

Oppugno: Hedeflenen cisimlerin saldırıya geçmesini sağlar. Harry Potter ve Melez Prens'te Hermione Granger, bir kuş sürüsünü bu büyü marifetiyle Ron Weasley'e saldırtır.

Orchideous: Bir buket çiçek yaratan büyü aynı zamanda Dugbog'ları çiçek yapraklarına dönüştürür.(4. kitapta Mr. Ollivander Fleur Delacour'a uygulamıştır.)

Obscuro: Siyah göz bandıyla kişinin gözlerini bağlayan büyü ( 7. kitapta Hermione Phineas Nigellus'un kaçmasını önlemek için resimdeki adamın gözlerine uygular.)


Pack: Eşyaları bavula yerleştiren büyü.

Partis Temporus: Ateş büyüsü.İnsanın etrafında bir ateş çemberi oluşturur. (Dumbledore bunu 6. filmde inferilere karşı uygulamıştır.Ama kitapta geçmemektedir.)

Peskipiksi Pesternomi: Lockhart'ın Cornwall Cinperilerine uyguladığı dondurma büyüsü. İşe yaramamıştır.

Perception: Eğer etrafta saklanan biri varsa ortaya çıkartır.

Perecium: Kıvılcım yaratır.

Petrificus Totalus: Kişinin kollarını ve bacaklarını bedenine yapıştırıp yere düşüren büyü (5. kitapta Harry ve arkadaşları Malfoy'un babası ve Ölüm Yiyen'lerle savaşırlarken Harry Potter'ın arkadaşı Neville Longbottom bu büyüyü bir Ölüm Yiyen'e kullanmıştır.Ayrıca Hermione Granger bunu 1. sınıfta Neville'a uygulamıştır. Ayrıca 5. kitapta Sirius Snape'e uygulamıştır. Filmde ise böyle bir şey yoktur Ayrıca 6. kitapta Draco Malfoy bunu Harry'e uygulamıştır.7.kitapta Hermonie Bir Ölüm yiyene uygulamıştır.)

Phoenix Dactlyfera: Asadan bir anka çıkarır ve etrafında ateş kalkanı oluşturur. Bu ateş rakibine saldırmak için de kullanılabilir.

Pomperia: Cisimleri patlatan büyü.

Portus: Herhangi bir nesneyi anahtar yapan büyü dönüştüren büyü(5.kitapta Albus Dumbledore bunu fincanına uygular ve böylece Harry, Ron, Ginny, Fred ve George Sirius'un evine giderler.)

Priori İncantatem: Tam olarak bir büyü değildir. Aynı teleğin kullanıldığı asalarda, zayıf düşen kişinin asasından; daha önce yapmış olduğu büyüler çıkar. (4. kitapta; Harry Potter ve Lord Voldemort arasında gerçekleşmiş, Lord Voldemort'un asasıyla işlediği son cinayetler, sırasıyla ortaya çıkmıştır.)

Protean: Bir cisim üzerinde yapılan değişikliklerin uzaktaki kopyalarında da aynen gerçekleşmesini sağlar.

Protego: Herhangi bir şeye karşı kalkan yaratan büyü. Protego büyüsünü yapan kişi, karşıdan gelen büyüyü yapan kişiye gönderir.Ancak Pelte Bacak büyüsüyle bozulur.(5. filmde Snape, Harry'e Zihnifendet büyüsü yaptığı sırada, Harry Protego ile korunmuş ve büyü geri tepmiştir.Böylece Harry Snape'in zihnini okumuş oldu 5. filmde Dolores Umbridge Bir At-Adam ona ok atınca oka bu büyüyü uygular.7.kitapta Lupin bunu kovuk saldırıya uradığında kullanır. )

Protego Horribilis: Ne olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte, kara büyüye karşı çok güçlü bir savunma büyüsü olduğu anlaşılmaktadır. Sadece Harry Potter ve Ölüm Yadigârları'nda, Profesör Flitwick tarafından Hogwarts Savaşı'ndan hemen önce kullanılır.

Protego Tatalum: Bir bölgeyi davetsiz misafirlerden korumayı sağlar.Hermonie bu büyüyü 7. kitapta kamp alanına uygular.

Pullus: Karşısındaki Yaratığı Bir Tavuğa Çevirir.

Periculum: Kırmızı kıvılcım çıkartan büyü (Harry bunu 3 büyücü turnuvasının 3. görevinde kullanmıştır)

Piertotum Locomotor: Zırhları ve heykelleri canlandıran büyü. ( 7. kitapta Minerva McGonagall bunu Hogwarts Savaşı'ndan biraz önce Okuldaki Zırhlara ve Heykellere uygulamıştır. )

Partis Temporus: Ateşlerin yoldan çekmeye yarayan büyü. ( Albus Dumbledore bu büyüyü 6. filmde kullanmıştır. )


Quietus: Sonorus büyüsünü kaldıran, etkiden çıkartan büyü.


Raielectro: Asadan yıldırım çıkartabilir ayrıca gökyüzüne nişan alındıktan sonra büyü söylenince asadan çıkan yıldırım yada şimşek gök yüzüne gider ve asanın gösterdiği yere şimşek çakar bu 20 kere olabilir.

Reparo: Kırılan bir şeyi tamir etmek için kullanılır.Özel büyülü eşyalarda, mesela asalarda işe yarama ihtimali asanın gücüne bağlıdır (5.kitapta Harry bunu bir kaseye uygulamıştır Ayrıca Hagrid 7. kitapta bunu Sirius'un motorsikletinin sepetine uygulamıştır işe yaramamıştır.Harry 7. bölümde Mürver asayla kendi asasını tamir etmiştir. )

Reparo Maxima: Büyük bir yıkıntıyı veya harabeyi eski haline döndürür.

Riddikulus: Böcürtlere karşı kullanılan büyü.Böcürtler insanın en korktuğu şekillere bürünürler (Neville'inki Profesör Snape Harry'ninki Ruh Emici Parvati'ninki Dev yılan(kitapta Mumyadır) Dean'inki kopuk el Seamus'unki Ölüm Meleği Ron'unki dev Karadul Remus Lupin'inki dolunaydır)İşe yaraması için aklınızdan karşınızdakinin komik bir biçimini düşünün.

Rictusempra: Gıdıklama büyüsü. Filmde ise rakibe havada taklalar attıran büyüdür.(2. bölümde Harry düello kulübünde bunu Draco'ya uygular.)

Romeus: Güçlü bir büyüdür.İnsanları hayallerine götürür.İnsanlar bu büyü ile kendinden geçer ve bir sara krizi gibi bir kriz geçirir.Bir daha o hayallerine götüren büyücüyü asla unutmaz.Sevmesede o insanı hatırlayabilir.Her yıl bir gecede hayallerine götürdüğü büyücüyü görür ve o büyücü ellerine yazılar yazar.

Reducto: Uygulanan cismi patlatan, parçalayan büyü (4.filmde Harry bunu labirentte Cedric'i sıkışan ağaçlardan kurtarmak için bunu sıkışan ağaçlara uygulamıştır ve 5. Filmde Ginny, önüne çıkan Ölüm Yiyenlere uygulamıştır Yine 5. filmde Ginny, Dumbledore'un Ordusu'nun çalışmalarında kullanmıştır.)

Ros Roya: Lord Voldemort'u çağırmaya yarar.

Reducio: Küçültme büyüsü.

Relashio: Kaynar su çıkartan veya yanma belirtisi gösteren büyü (garkenezlerde etkilidir) ( 6. kitapta Bob Ogden bunu Marvoldo Gaunt'a uygulamıştır. )

Repello Muggletum: Muggleları bölgeden uzaklaştırmak için kullanılan büyü.( 7. kitapta Hermoine Granger bunu hortkuluk avı sırasındaki kamp alanına uygulamıştır. )


Stupefy (Sersemlet): Sersemleteme büyüsüdür.Bazen sersemletmeden çok uygulanan kişiyi birkaç metre ileri uçurur.

Sectumsempra: Karanlık bir lanettir. Uygulanan yerden kılıç geçirilmişçesine bir yara açıp uygulanan kişiye büyük bir şok ve yara verir. Ayrıca uygulanan yeri parçalamaya yarar. Yara iyileştirilebilir ancak kesilen yeri tekrar çıkartılamaz .(Harry bu büyüyü 6.filmde "Melez Prens" den öğrenip Draco ya uygulamıştır. Ayrıca 5. kitapta Snape James Potter'a uygulamışt

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !